Orhan Gazi Camii
Orhan Gazi vakfiyesi çerçevesinde 14. yy’ın ilk yarısında yapıldığı düşünülen cami Edebalı Türbesi’nin bulunduğu alan içinde yeralmaktadır. II Abdülhamid zamanında yapılan tadilatla bu günkü görüntüye kavuşmuştur (1889).
\r\nYerel halk arasında, yarım bir küreyi andıran kubbesinin kurşunla kaplı olmasından dolayı ‘Kurşunlu Camii’ diye de anılan bu eser, Osmanlı-Türk Mimarisi’nin kubbeli yapı alanındaki ilk örneği olarak kabul edilmektedir.
\r\nYunan işgali (1921-1922) sırasında hasargören eser bundan kaynaklı kısmi bir daha görmüştür.

\r\n Adres : Merkez / Bilecik

Paylaş
Önceki İçerikEmirler Camii
Sonraki İçerikŞeyh Edebali Türbesi
BİLECİK HAYAT Bilecik'te hayata dair her şeyi içine alarak şehir insanının hayatına dokunmayı ve yaşamlarını daha kolay hale getirmeyi amaç edinen Bilecik Hayat, yayın hayatına başladı. Gündem haberlerine yer vermesinin yanında şehrin nabzını da tutan Bilecik Hayat, firma rehberi ile konaklama, yeme - içme, sağlık, eğitim ve aklınıza gelebilecek her sektörde hizmet eden firmaları bünyesine alarak şehrin esnafını şehir ile buluşturuyor. Kullanışlı, renkli, şık ve kolay arayüzü ile sıkılmadan gezebileceğiniz ve aradığınızı yorulmadan bulabileceğiniz altyapısı ile Bilecik Hayat, kullanıcısına konfor sağlamayı temel ilke ediniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin