Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bir lisede, ”Biz öğrenci olsaydık nasıl kütüphane isterdik?” düşüncesinden hareket eden 5 öğretmen, hayırseverlerin desteğiyle yaklaşık bin kitabın yer aldığı kütüphane oluşturdu.
Şehit Kemal Ay Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Altunışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırma adına 5 öğretmenin görev aldığı bir ekip oluşturduklarını söyledi.
Öğrencilerin boş zamanlarını kütüphanede geçirmelerini amaçladıklarını ifade eden Altunışık, ”Amacımız öğrencilerin, okulu sevmesi, akademik başarının arttırılması, eğitimi eğlenceli hale getirmek, okuma dizinlerini kazandırmak. Gençlerimizin hayalleri olsun ve hedefleri için yılmadan çalışsınlar istedik. Bu amaçla farklı branş öğretmenleri ve rehber öğretmenden oluşan hedef belirleme heyetini kurduk.” diye konuştu.
Altunışık, öğretmenlerin ”Biz öğrenci olsaydık nasıl kütüphane isterdik?” düşüncesinden hareket ettiklerini dile getirerek, ”Kitapların o büyülü dünyasını biraz daha somutlaştırmak istedik. Çocuklardan da aldığımız dönüşlere göre bunu kısmi olarak başardık. Kütüphanenin tekrar dizayn edilmesinden sonra kitapların tek tek kaplanması ve tozlarının alınmasında öğrencilerimizle beraber hareket ettik.” ifadelerini kullandı.

Bu sürece dahil olan öğrencilerin okuma azminin arttığını anlatan Altunışık, şöyle konuştu:
“Şu an devamsızlık, disiplin ve zararlı alışkanlıklarda azalma, akademik başarıda da hızlı yükseliş görüldü. Çocuklarımız çok mutlu ve keyif alıyorlar. İstediğimiz, öğrencilerin kitap okumasıydı, bu amacımıza da ulaştık. Öğrencilerimiz beklediğimizden daha çok kitap okumaya başladılar. Yeni tasarlanmış kütüphanemiz tüm okullara örnek olacaktır.”