Bilecik Valisi Süleyman Elban, Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte, Bilecik’in fethinin aynı zamanda üç kıtaya adaletle hüküm sürmüş cihan imparatorluğunun kuruluş yıl dönümünün 718. yılını kutladıklarını söyledi.
Fethi, hem iftarla hem de değişik etkinliklerle kutladıklarını belirten Elban, ”Değişik vesilelerle ecdadımız bu topraklara gelmiş, çeşitli vesilelerle almış ancak tekrar terk etmek durumunda kalmış. Sonra Şeyh Edebali’nin manevi önderliğinde Osmangazi bu şehri fethettikten sonra artık ilelebet buraları Türk ve İslam yurdu olmuş. O günden bugüne kadar da sürekli yurt olarak kalmış. Allah hepsinden razı olsun. Ramazan ayının ve fethin ülkemize birlik, dirlik, beraberlik ve huzur getirmesini diliyorum.” diye konuştu.
Belediye Başkanı Selim Yağcı da ramazan ayını idrak ederken diğer taraftan da Bilecik’in fethinin 718. yıl dönümünü, Şeyh Edebali’yi ve Osman Gazi’yi anma törenleriyle kutladıklarını kaydetti.
Yağcı, ”Bilecik dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan bir şehir. Bunlar sonradan çalışarak olan şeyler değil. Atalarımızın bizlere emanet ettiği kutsal değerler. Bilecik gerçekten Ertuğrul’un sancağı olan bir şehir.” diye konuştu.
AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir’in ramazan ayının hayırlı olmasını dilemesinin ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mehteran Takımı’nın gösterisiyle kutlamalar sona erdi.
Etkinlikte, Konyalı Sim Sırma ve Dival İşleme Sanatkarı Nur Dikilitaş, Şeyh Edebali’nin türbesine örtülmek üzere yaptığı ”Sanduka örtüsü” ile ”Kayı boyu” işaretli bayrağı Elban’a, Eldemir’e, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç’a ve Yağcı’ya takdim etti.