BİLECİK (AA) – Bilecik'in Osmaneli ilçesi Soğucakpınar köyünde dün etkili olan dolu nedeniyle 3 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü bildirildi.

Osmaneli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Serkan Diker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu ana kadar kendilerine ulaşan hasar başvurularını değerlendirdiklerini söyledi.

Diker, "İncelemeler yapılıyor, sonrasında gerekli çalışmaları parsel parsel dekar bazında yapacağız. Kira sözleşmesi olmayan, Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı olmayan, anne babadan kalma araziler var. Biz bu arazilerle de ilgili hasar tespiti yaparak çalışmalar gerçekleştireceğiz. İl Müdürlüğümüze de gerekli dosyayı hazırlayıp sunacağız." dedi.

Soğucakpınar köyünde çiftçilik yapan Halim Vura ise dün öğleden sonra yağan yağmur ve dolunun köydeki 60 haneyi sıkıntıya soktuğunu belirterek, "Buğdayda bile tek bir tane kalmadı. Karpuz, kavun tamamen bitti. Biber ve domateste hüsran var. Tarlalarda ekili hiçbir şey kalmadı. Verim çok iyi görünüyordu. Beklentimiz çok yüksekti ama dolu vurdu. Yem bitkilerini yeniden ekersin ama buğday ve karpuz tamamen bitti. Mağdur çiftçilerimizin zararının giderilmesi içini destek bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin