BİLECİK (AA) – İçişleri Bakanlığınca yürütülen ''Biz Anadoluyuz Projesi'' kapsamında Ardahan'dan gelen 90 öğrenci, Bilecik ve ilçelerinde tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etti.

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında uygulamaya konulan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilecek 15 yaş ve altı 50 bin çocuğun ülkenin farklı illerini ziyaret edeceği projeden yararlanacak Ardahan'daki 700 öğrenci, gruplar halinde gezilerine devam ediyor.

Bilecik'e gerçekleştirilen gezinin üçüncü ayağında, Ardahan'ın Çıldır ve Posof ilçelerinde eğitim gören 90 ortaokul öğrencisi, ilk olarak Bozüyük ilçesinde İkinci İnönü Savaşı'nın yapıldığı Metristepe Anıtı'nı ve Bozüyük Şehir Müzesi'ni gezdi.

Şehir Müzesi gezisi sırasında ata sporu olan ''Matrak'' ekibi öğrencilere gösteri sunup, öğrencilerin matrak sporuna iştirak etmesini sağladı. Daha sonra Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman'ı ziyaret eden öğrenciler, Söğüt'e geçti.

Burada Kaymakamlık tarafından Türk bayrağı ve keyfiye hediye edilen öğrenciler, Ertuğrul Gazi Türbesi ziyaretinde Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin türbesinde alp kıyafetli askerlerin ''saygı nöbeti'' değişimini izledi.

Öğrenciler, Söğüt Müzesi, Hamidiye İdadisi ve Kuyulu Mescit ile Dursun Fakıh Türbesi'ne de ziyarette bulundu.

Gezinin ardından Bilecik'e gelen öğrencilerden bir grubu kabul eden Vali Büyükakın, onlarla bir süre sohbet etti, sorularını yanıtladı.

– "Anadolu'ya hakim olmanın bedeli çok büyük"

Vali Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, Ardahan'dan ''Biz Anadoluyuz'' projesi kapsamında gönül köprüleri kurmak üzere 350 civarında öğrencinin Bilecik'i ziyaret ettiğini anımsatarak, İçişleri Bakanlığınca doğudaki illerle batıdaki iller arasındaki çocukların gönül ve kardeşlik bağları kurmak amacıyla projenin gerçekleştirildiğini söyledi.

Gezilerin, yıllar sonra unutulmaz anılarla dolu olacağını ve kurdukları arkadaşlıkların devam edeceğini ifade eden Vali Büyükakın, şöyle konuştu:

''Aranızdaki bu köprüler ve kardeşlik duyguları güçlendikçe Anadolu toprakları üzerindeki kirli emelleri olanların her birinin hayalleri suya düşecek. Bu topraklarda yaşamanın ve Anadolu'ya hakim olmanın bedeli çok büyük. Şuurla yetiştiğinizde Türkiye'nin geleceği çok daha güçlü olacaktır. Bizi buradan atmaya çalışıyorlar ve her yolu denediler, savaş meydanlarında yenemediler, diğer yolları denediler. Kardeşleri birbirine düşürmeye çalıştılar, aramıza fitne, fesat tohumları ektiler, her türlü yola başvurdular. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi başaramayacaklar. Çünkü bu milletin yüreği gerçekten çok büyük. Bu topraklar üzerinde bizim kadar uzun süredir durabilmiş burayı yurt edinebilmiş başka bir millet yoktur. Bu da bu milletin yüreğinin yüceliğinde, barışa ve kardeşliğe olan inancında. Anadolu bundan sonra da bizim yurdumuz olacak. Aramızdaki kardeşlik duyguları hiç bozulmayacak. Aramızdaki barış ve kardeşlik devam ettiği zaman bizi buradan söküp atacak başka hiçbir güç tarihte de olmadı, bundan sonra da olmayacaktır.''

Ardahanlı çocuklar, Şeyh Edebali Türbesi ile Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'ni gezdikten sonra Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can'ı ziyaret etti.

Paylaş
Önceki İçerikBilecik'te kaçak kazıya suçüstü
Sonraki İçerikBilecik'e yeni polis merkezi
BİLECİK HAYAT Bilecik'te hayata dair her şeyi içine alarak şehir insanının hayatına dokunmayı ve yaşamlarını daha kolay hale getirmeyi amaç edinen Bilecik Hayat, yayın hayatına başladı. Gündem haberlerine yer vermesinin yanında şehrin nabzını da tutan Bilecik Hayat, firma rehberi ile konaklama, yeme - içme, sağlık, eğitim ve aklınıza gelebilecek her sektörde hizmet eden firmaları bünyesine alarak şehrin esnafını şehir ile buluşturuyor. Kullanışlı, renkli, şık ve kolay arayüzü ile sıkılmadan gezebileceğiniz ve aradığınızı yorulmadan bulabileceğiniz altyapısı ile Bilecik Hayat, kullanıcısına konfor sağlamayı temel ilke ediniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin